Bebek Bezi Alırken Bunlara Dikkat Edin

Bebek Bezi Alırken Bunlara Dikkat Edin

Bez seçimi bebeğinizin sağlığı ve huzuruyla yakından ilişkilidir. Bu nedenle son derece dikkatli davranmayı gerektirmekte. Peki, bez alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi Bebek Bezi Seçilmeli?

Bebeğin Yaşı ve Kilosu

Bez seçerken dikkat edilecek konuların başında bebeğin yaşı ve kilosu geliyor. Vücudun ağırlığına uygun olmayan bez, ne kadar yüksek emiciliğe sahip olursa olsun etkin bir koruma sağlayamayacaktır. Bebeğiniz için küçük ya da büyük olan ürünler sızdırma sorunu yaratır. Küçük bezler ayrıca vücudu sıkarak bebeğin huzurunu da kaçırır.

Piyasadaki bezler çoğunlukla şu şekilde sınıflandırılmaktadır:

  • Yenidoğan Bez Numarası 1: 2-5 kg bebekler için,
  • Mini Bez Numarası 2: 3-6 kg bebekler için,
  • Midi Bez Numarası 3: 4-9 kg bebekler için
  • Maxi Bez Numarası 4: 7-18 kg bebekler için
  • Junior Bez Numarası 5: 11-25 kg bebekler için

Bebek bezlerinin üstünde, ürünün hangi yaş ve kaç kilo için uygun olduğu bilgisi yer almaktadır.

Emiş Gücü

Yüksek emiş gücü yalnızca sızdırma riskini ortadan kaldırdığı için değil, bebeğin konforu ve sağlığı için de önemli. Emiş konusunda yeterli performans göstermeyen ürünler, özellikle de bebeğin altı sık sık değiştirilmediğinde pişiğe yol açacaktır.

Hava Alma Özelliği

Emiş gücü düşük ürünler gibi, nefes alır yapıda olmayan ürünler de pişik sorunun baş nedenlerinden. Bebeğinizin huzuru ve sağlığı için hava aldıran dokuya sahip seçenekleri tercih edin.

Bebeğin Cinsiyeti

Bazı ürünlerde kız bebek ve erkek bebek ayırımı yer almaktadır. Bunların daha hassas bir koruma sağlayabileceğini söylemek mümkün, çünkü biyolojik yapıdan dolayı her iki cinsin bez üzerinde en çok ıslatacağı bölge değişebiliyor. Bu tür bezlerde cinsiyete göre en çok ıslanan bölgede emicilik arttırılmakta.

Malzemenin Niteliği

Hangi Bebek Bezi Seçilmeli sorusunun alternatif cevapları, kesinlikle sağlığa zararlı materyaller içermeyenler arasındadır. Bahsi geçen diğer tüm kriterlerde gerekli standartlar sağlansa bile, ürünün üretildiği malzemenin sağlıklı olduğu konusunda şüpheniz varsa dikkatli olun.

Bebeğin vücuduna, bilhassa genital bölgeye doğrudan temas eden bu ürünlerin muhakkak klinik ve dermatolojik olarak test edilip onaylanması, bileşiminin %100 güvenli olması gerekiyor. Üretimde kullanılan malzemelerden, nihai ürün elde edilene kadar geçen aşamalara kadar her ayrıntı, pediatrik dermatologlar, çocuk doktorları ve toksikologların gözetiminde şekillenmeli. Bu noktada elbette, kaliteli ve güvenilir markaları tercih ettiğiniz takdirde içiniz rahat olacaktır.

Sosyal Medya

+90 532 409 89 25 +90 532 409 89 25